Skip links

Jak powstaje animacja – czyli proces produkcji krok po kroku

Dziś ogromną popularnością cieszy się animacja – rodzaj techniki filmowej, który jeszcze nie tak dawno temu kojarzony był przede wszystkim z bajkami dla dzieci. Dziś marketingowcy chwalą prostotę przekazu tej formy i zachęcają firmy do skorzystania z tego niezwykle ciekawego, a jednocześnie łatwego w odbiorze rozwiązania. Zastanawiasz się, jak właściwie powstaje animacja? Jest to skomplikowany proces, w który zaangażowany jest cały zespół specjalistów. Dowiedz się, jak krok po kroku wygląda powstanie takiego materiału.

Animacja 2D a 3D – etapy produkcji

Pierwszą decyzją do podjęcia jest technika – czy Twój film ma być wykonany w przestrzeni 2D, czy 3D? Następnie, jeszcze przed przystąpieniem do prac przygotowujemy scenariusz nagrania, który powstaje po konsultacji z Klientem. Tam bierzemy pod uwagę m.in. fabułę czy charakter materiału – czy ma to być reklama produktu, film instruktażowy, a może czołówka programu telewizyjnego?

Kolejno, dobieramy sposób narracji oraz ogólną stylistykę. Po kolejnej konsultacji z Klientem rozpoczynamy pracę nad ilustracjami oraz storyboardem. Storyboard to nic innego jak scenopis obrazkowy, czyli seria szkiców, która stanowi wskazówki dla osób realizujących film. Wcześniej przygotowujemy także nagranie lektora. Może być to narrator naszej opowieści lub dialog pomiędzy postaciami. Mając przygotowane wszystkie te elementy, przechodzimy do etapu ilustracji.

Mając komplet gotowych ilustracji oraz nagranie lektorskie możemy rozpocząć etap animowania. Zbieramy wtedy wszystkie ilustracje i wprawiamy je w ruch. Wisienką na torcie jest dodanie odpowiedniego dźwięku i gotowe!

Ile trwa wykonanie całego projektu animacji? Dokładny czas zależy od wielu czynników, takich jak poziom skomplikowania czy ilość detali. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, łącząc zarówno oczekiwania Klienta, jak i aktualne trendy w marketingu. Pod ręką mamy nowoczesne technologie i techniki komputerowe, dzięki którym jesteśmy w stanie stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.