Skip links

Czym się kierować przy wyborze studia filmowego?

Bez względu czy potrzebujesz pomocy w nagraniu filmu korporacyjnego, czy może spotu reklamowego z profesjonalnym lektorem, współpraca ze studiem filmowym jest konieczna. Tylko w ten sposób możesz zrealizować i urzeczywistnić swoją wizję. Nie wiesz, jaką firmę wybrać? Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, czym kierować się przy wyborze studia filmowego.

Weryfikacja portfolio

Jest to jeden z najważniejszych etapów wyboru odpowiedniej firmy. Jeśli na stronie internetowej firma udostępnia zrealizowane dotychczas projekty, to koniecznie obejrzyj kilka, a najlepiej kilkanaście z nich. Następnie zadaj sobie następujące pytania:

  • czy oglądało się je przyjemnie?
  • czy były różnorodne?
  • czy zarówno dźwięk, jak i obraz były zsynchronizowane?
  • czy montaż obrazu wygląda na profesjonalny?

Jeśli na wszystkie te pytania Twoja odpowiedź to “tak”, to możesz mieć pewność, że współpraca z tym studiem filmowym przyniesie wysokiej jakości efekty.

Doświadczenie i zakres prac

Niektóre firmy specjalizują się wyłącznie w jednej branży, np. ślubnej. Jeśli na stronie internetowej dostępne są informacje dotyczące dotychczasowych współprac, to zwróć uwagę, dla jakich marek wybrane przez Ciebie studio filmowe realizowało już zamówienia. Przykładowo, jeśli planujemy spot reklamowy, to w ogólnodostępnym doświadczeniu powinny znaleźć się już takie produkcje. Ponadto, zwróć uwagę na wszelkie nagrody i wyróżnienia czy obecność w konkursach lub festiwalach. Takie osiągnięcia są zawsze na plus.

Warunki współpracy, umowa i cena

Każde studio filmowe oferuje inne warunki współpracy. Różnice mogą być zauważalne już na etapie prac nad koncepcją projektu. Mianowicie, niektóre firmy jeszcze przed przygotowaniem scenariusza wymagają podpisania umowy i wpłaty, z kolei inne przygotowują kilka przykładowych koncepcji i dopiero po zaakceptowaniu propozycji, podpisywana jest umowa. Jeśli chodzi o samą umowę – czy jest ona transparentna? Czy wszystkie zawarte w niej zapisy są przedstawione w sposób jasny? Ile czasu i pieniędzy wyniesie zrealizowanie Twojego projektu? Mając na uwadze wszystkie te aspekty, porównaj wybrane przez Ciebie firmy i wybierz tę, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.