Skip links

Droga do angażującego filmu reklamowego

Wyobraź sobie, że oglądasz swój ulubiony serial lub mecz ukochanego zespołu. Wydarzenia na ekranie coraz bardziej wgniatają Cię w fotel, kiedy nagle… nadchodzi przerwa, a wraz z nią – reklamy. I tu pojawia się największy problem, bo jak zaangażować widza w coś, co zostaje mu odgórnie narzucone w postaci spotu i to w chwili, gdy wciąż jest on pochłonięty emocjami swojego ulubionego programu?

Istnieją takie filmy reklamowe, które oglądamy neutralnie i bez większego przywiązania i takie, które nas irytują. Lecz istnieją też filmy, co do których musimy przyznać, że zwyczajnie nas ciekawią, bawią i w pewnym sensie angażują. Skoro jest to zjawisko znane większości z nas, musi ono z czegoś wynikać. Pomyślmy zatem, co może powodować, że niektóre reklamy oglądamy niemal z fizycznym bólem, a inne – z uśmiechem na ustach:

1. Określenie grupy docelowej

Każdy film czy spot powinien być skierowany do określonej grupy docelowej. Im zakres jest bardziej sprecyzowany, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoja produkcja silniej trafi do tych widzów, na których uwadze zależy Ci najbardziej. Każdy z nas jest inny i każdego angażują inne treści, dlatego pamiętaj o dostosowaniu przekazu do typu odbiorców, do których się zwracasz.

2. Określenie pól eksploatacji

W dzisiejszych czasach reklama stała się tak popularna, że możemy spotkać ją dosłownie na każdym kroku. Dlatego decydując się na film reklamowy zastanów się, w jakich miejscach chcesz go wyświetlać. Pamiętaj, że Twój film będzie miał inny wydźwięk w telewizyjnym bloku reklamowym, inny na Twojej stronie internetowej, a jeszcze inny na sklepowych witrynach. Każde z tych miejsc może angażować równie silnie, jednak każde z nich dociera do odbiorców w różnych miejscach i okolicznościach – a to z kolei wymaga dostosowania przekazu, tak aby był jak najbardziej angażujący.

3. Element zaskoczenia

Nie, po prostu nie. Nigdy więcej nie napiszę już żadnego bloga. Rzucam tę pracę. Koniec… – Tak może wyglądać pierwsza scena, w której widzimy mężczyznę czy kobietę pochyloną nad laptopem pośród sterty kartek piętrzących się na biurku. Czy jest to angażujący wstęp? – To zależy, lecz na pewno ciekawszy niż postać zwracająca się bezpośrednio do kamery, że oto odkryła aplikację, która pomoże jej w opracowywaniu świetnych tekstów. Po pierwsze – zaskakuj, po drugie – unikaj powielania utartych schematów.

4. Daj do myślenia

Lubisz zagadki? – OK, jestem w stanie uwierzyć, że nie aspirujesz do roli Sherlocka Holmesa, lecz każdy z nas lubi poznawać mniejsze bądź większe tajemnice, rozwiązywać łamigłówki. One zwyczajnie wciągają i angażują. Z samej swej natury ludzki mózg nie lubi nierozwiązanych sytuacji, dlatego jeśli swój film wzbogacisz o zagadkę, o wydarzenie, nad którym trzeba się chwilę zastanowić, siłą rzeczy stanie się on bardziej angażujący. A kto wie – może także bardziej rozpoznawalny wśród odbiorców.

5. Dobierz odpowiednich bohaterów

Określiłeś już grupę docelową, wybrałeś pola eksploatacji, masz pomysł, jak zaskoczyć widza i wciągnąć go w intrygę. Świetnie! Jednak pamiętaj, że potrzebujesz jeszcze twarzy, które będą od teraz kojarzone z Twoim produktem czy usługą. Tu, zależnie od grupy docelowej, możesz wykreować postacie pozytywne, komediowe czy nawet tragiczne – wszystko po to, by odbiorcy potrafili nawiązać nić porozumienia z Twoimi bohaterami. To także przeniesie się na pozytywny odbiór całego filmu i Twojej firmy.

6. Storytelling

Powyższe hasło pewnie widzisz na oczy już setny raz …w ciągu ostatniej godziny. Skąd wzięła się taka moda na opowiadanie historii? – Bardziej zastanawia, czemu pojawia się ona dopiero teraz. Człowiek lubi historie i opowiada je od tysięcy lat. To dlatego, że w prosty sposób historie są w stanie przekazać wiele informacji, które inaczej ciężko byłoby zapamiętać. Co więcej, historie wzbudzają emocje, a przez to również angażują.

Każdy z nas inaczej reaguje na konkretne treści czy idee. Mimo wszystko powyższa lista pokazuje, że istnieje kilka czynników, które w uniwersalny sposób angażują nas wszystkich. Naturalnie nie jest to trasa wyznaczona do zyskania sympatii widza, lecz raczej mapa, z którą dużo prościej poruszać się po świecie filmu i reklamy. Jest to opis kilku mechanizmów, natomiast to, co kryje się za każdym z nich w odniesieniu do Twojego filmu, powinno być dostosowane i przemyślane pod kątem produktu czy usługi, które proponujesz. Dlatego jeśli chcesz stworzyć materiał, który zyska sympatię i popularność wśród widzów, zgłoś się do nas, a wspólnie dowieziemy do celu projekt, jakim jest Twój własny angażujący film reklamowy!