Skip links

4 cechy dobrego teledysku – czyli na co zwracać uwagę podczas produkcji wideoklipów

Teledysk, podobnie jak każdy gatunek sztuki audiowizualnej charakteryzuje się swoistymi cechami, które wyróżniają go na tle innych produkcji. Co więc powoduje, że dobry klip faktycznie nazywamy dobrym?

 • Rytm
  Jednym z najważniejszych czynników wpływających na pozytywny odbiór teledysku jest jego rytm. Ruch postaci, przedmiotów czy przede wszystkim cięcia montażowe dostosowane do rytmu muzyki sprawiają, że klip ogląda się tak lekko i przyjemnie.
 • Charakterystyczny montaż scen
  Montażowe cięcia w rytm muzyki to jeszcze nie wszystko. Warto skorzystać z okazji, jaką daje nam ten gatunek filmu i przemyśleć wykorzystanie efektownych technik montażowych, jak na przykład ściemnianie, rozjaśnianie, bądź zabawa kolorami, rozmycie obrazu, jego spowolnienie czy wręcz chwilowe zatrzymanie. Wszystko to wykorzystane w odpowiednich miejscach buduje dodatkowe akcenty do naszej produkcji i czyni ją bardziej ciekawą wizualnie.
 • Nastrój…
  …czyli wszystko, czym jest warstwa wizualna. Poczynając od wyboru lokacji, poprzez scenografię i statystów, na rekwizytach skończywszy – wszystko to ostatecznie wpływa na rodzaj materiału, nad jakim będziesz pracować podczas montażu oraz na ostateczny efekt Twojej pracy, a co za tym idzie – na nastrój, jaki uzyskasz, i w jaki wprowadzisz widzów.
 • Metafora i drugie dno
  Dlaczego oglądając niektóre teledyski dostajesz gęsiej skórki? Dlaczego powracasz do nich myślami i za każdym razem interpretujesz nieco inaczej? – Prawdopodobnie dlatego, że zastosowano w nich metaforę i stworzenie drugiego dna poprzez przedstawienie fabularyzowanej sekwencji scen. Słyszysz słowa, widzisz obrazy i choć na pierwszy rzut oka warstwy te zdają się ze sobą nie współgrać, tak ostatecznie odkrywasz zależności, których interpretacja zdaje się głębsza, niż mogłeś przypuszczać.

Każdy doświadczony autor teledysków ma indywidualną wizję, jak poprowadzić konkretne produkcje. Praca nad klipem często bywa czasochłonna i angażująca, dlatego warto zastanowić się nad uzyskaniem wsparcia ze strony osób, dla których takie produkcje są codziennością. Dlatego gdy zaczniesz myśleć o zrealizowaniu swojego teledysku, skontaktuj się z nami, byśmy mogli wspólnie rozpocząć nową, wspaniałą przygodę nad Twoim niepowtarzalnym wideoklipem!